Ekspertu viedoklis

Speciālisti atkāl populārākās krāpnieku "shēmas" māju un dzīvokļu iegādes darījumos

2016. gadā korupcijas uztveres indeksā Latvija ierindojās 44. vietā, taču vēl dažus gadus atpakaļ – ieņēma 43. vietu. Speciālisti atzīst, ka arī valstīs ar zemu korupcijas līmeni notiek krāpnieciskie darījumi, piemēram – nekustamo īpašumu nozarē.

Lai pasargātu atbildīgus darījumu slēdzējus no krāpniekiem, kompānijas Interbaltija eksperts – Deivids Cjukša, atklāj populārākās mūsdienu krāpšanas “shēmas”.

Krāpšanās ar pilnvarām un zemesgrāmatu

“Visbiežāk krāpnieki rīkojas ar viltotām pilnvarām un zemesgrāmatām”, stāsta Deivids, “Sākumā ievieto īpašuma pārdošanas sludinājumu ar visai pievilcīgu cenu. Potenciālajam pircējam piedāvā slēgt līgumu un veikt pirmo iemaksu skaidrā naudā. Taču pavisam drīz atklājās, ka pilnvara nav derīga, vai zemesgrāmata tika viltota. Šādā gadījumā, pircējs zaudē veikto iemaksu.”

Krāpšanās ar mantojuma dokumentiem

Vēl viens “izplatīts” krāpšanas veids saistīts ar viltotiem mantojuma dokumentiem. Ja īpašums pieder mirušam cilvēkam, pircējam uzrāda viltotos mantojuma dokumentus. Krāpnieki pazūd ar pirmo iemaksu, kas veikta skaidrā naudā.

“Šahs un mats trīs soļos” jeb sarežģītākā tipa mahinācijas

“Ar zemes īpašumiem, var notikt arī sarežģītāka tipa mahinācijas”, atklāj Deivids, “Ar viltotiem dokumentiem un notāra iesaisti var tikt nokārtotas mantojuma tiesības. Tad īpašums tiek dāvināts vai pārdots citam krāpniekam. Un noslēgumā, īpašums tiek pārdots īstam pircējam. Kad iesāksies tiesas process, vainīgs nebūs ne pircējs, ne sākotnējais īpašnieks. Taču viens no viņiem noteikti būs zaudētājs.”

Pārdevējs uzdodas par īpašnieku

Nepārbaudot personas dokumentus, tiek noslēgts pirkuma vai rokasnaudas līgums ar daļēju apmaksu. Vēlāk izrādās, ka persona, ar kuru noslēgts līgums, ir pilnīgi cita.

Krāpšānās ar īpašuma domājamām daļām

“Pārdevējs var piedāvāt norādīt mazāku darījuma summu, bet kaimiņš vai draugs – izmantot īpašuma pirmpirkuma tiesības. Dažkārt krāpnieku fantāzijai nepastāv robežu”, atzīst Deivids.

Slēdzot jebkāda veida darījumus, speciālists aicina darījumu norisē iesaistīt sertificētus māklerus un vērtētājus, kā arī izmantot elektroniskus pārskaitījumus.

“Tad var tiesāties ar krāpnieku. Diemžēl iepriekš saņemto skaidru naudu būs grūti pierādīt”, atzīst Deivids.